362789692126247
 

Volejte ZDARMA   800 214 214

Díky novele ins. zákona se zbaví dluhů více lidí


Dostáváme mnoho dotazů ohledně chystané novely ins. zákona.

V tomto článku uvedeme základní informace k chystané novele.

Od 1.června 2019 začne platit novela insolvenčního zákona.

Nové podmínky se budou týkat pouze nových ins. řízení a nebudou se vztahovat na již běžící ins. řízení. Díky mírnějším podmínkám pro vstup do oddlužení, bude moci o oddlužení požádat mnohem více lidí, než tomu bylo doposud.

Jednodušší vstup do oddlužení - odpadne podmínka 30%.

Dosud musel člověk v dluhové pasti prokazovat, že je během pěti let bude schopen zaplatit alespoň 30 procent svých dluhů, ale tato podmínka 30% již od června odpadne. Od června bude muset člověk v dluhové pasti prokázat, že je schopen splácet měsíčně alespoň cca 2 200 Kč a v případě manželského páru alespoň cca 3 300 Kč. (Přesněji řečeno splácet minimálně 1.089 Kč nezajištěným věřitelům + odměnu insolvenčního správce, což je stejná částka 1 089,- Kč včetně DPH (v případě manželů to bude alespoň 1.634 Kč + odměnu insolvenčího správce, což je 1 634,- Kč včetně DPH)

Oddlužení může být úspěšné, i když bude zaplaceno např. 10% dluhů.

Nově bude možné, aby dlužník během pěti let zaplatil méně než dosud nutných 30 procent dluhů a oddlužení může být úspěšné. Bude to fungovat tím způsobem, že pokud nebude během pěti let zaplaceno alespoň 30% dluhů, tak bude na soudu, aby posoudil, zda dlužník vynaložil maximální možnou snahu. Může se tedy stát, že dlužník v průběhu pěti zaplatí např. pouze 10% dluhů a oddlužení může být i přesto úspěšné.

Oddlužení může skončit již za 3 roky.

Pokud člověk uspokojí nezajištěné pohledávky alespoň z 60% v průběhu 3 let, tak oddlužení skončí již za 3 roky.

Starobní a invalidní důchodci budou mít oddlužení na 3 roky.

Snazší oddlužení budou mít podle novely starobní důchodci a invalidé druhého a třetího stupně.Těmto lidem bude umožněno oddlužit se již po třech letech. Tito lidé budou mít automaticky oddlužení pouze na 3 roky.

Máte nějaké dotazy ? Potřebujete poradit ?

Neváhejte se na nás obrátit :-)

633 views
Nejnovější články